Digital twin – jaką rolę odgrywa w zakładzie przemysłowym?

Większość nowoczesnych zakładów przemysłowych, działających na rynku polskim oraz międzynarodowym, dąży do uzyskania jak największego stopnia automatyzacji. Im mniej fizycznej pracy musi wykonywać człowiek, tym lepiej i szybciej realizowane są kolejne zadania. Wydawać by się mogło, że brak czynnika ludzkiego zminimalizuje ryzyko wystąpienia błędów. Jednak jego nadzór nad skomplikowanym organizmem, jaki stanowi przedsiębiorstwo, jest niezbędny dla jego rozwoju. Ważną rolę w zwiększaniu poziomu automatyzacji odgrywa digital twin. Czym jest to niezwykle użyteczne narzędzie?

Digital twin – na czym polega to rozwiązanie?

Najprościej można zdefiniować digital twin jako wirtualny model, obejmujący wybrane stanowisko pracy, linię produkcyjną, magazyn czy też cały zakład produkcyjny, łącznie z pracującymi w nim ludźmi. Taka baza starannie zebranych danych, stanowi dokładną makietę przestrzeni, wewnątrz której odbywają się najważniejsze procesy produkcyjne. Można oglądać ją, bez względu na miejsce pobytu, co pozwoli na zarządzanie zakładem z innego miasta czy kraju. Co więcej, digital twin nie jest kopią statyczną. Narzędzie to pozwala na przeprowadzanie zaawansowanych symulacji, dzięki czemu można rozgrywać przeróżne scenariusze na cyfrowym modelu, przed wprowadzeniem ich w życie.

Digital twin – narzędzie do planowania i nie tylko

Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na stworzenie cyfrowego bliźniaka. Digital twin daje bardzo wiele korzyści i pozwala zaoszczędzić niemałe pieniądze. Dzięki niemu można testować różne rozwiązania na modelu, zanim dokona się inwestycji w nietrafiony produkt lub zmieni się metodę produkcji na mniej efektywną. Obserwując scenariusze w cyfrowym środowisku, można wyłapać istniejące problemu i znaleźć dla nich rozwiązania albo zapobiec usterkom w przyszłości. Jest to więc nowy poziom zarządzania przestrzenią roboczą oraz kolejny etap automatyzacji, tak istotnej w sektorze produkcyjnym. Więcej informacji można znaleźć tutaj https://dbr77.com/digital-twin. Warto zajrzeć i sprawdzić, ja wdrożyć cyfrowego bliźniaka u siebie.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *