Dlaczego warto zachęcać dzieci do czytania?

Czytanie ma bardzo wiele korzyści. Dostarcza nam rozrywkę, a także uczy. Dlatego warto jest zachęcać dzieci do czytania już od najmłodszych lat. Książki dla dzieci mają wiele obrazków i są napisane prostym językiem, co sprawi, że nasza pociecha będzie czerpała radość z takiej formy spędzania wolnego czasu.

Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

Dzieci poprzez czytanie rozwijają swoją wyobraźnię. Wyobrażają one sobie bohaterów, sytuacje, a także niekiedy magiczne stworzenia. Dodatkowo czytanie zwiększa empatię. Może wydawać się to zaskoczeniem, jednak udowodniono, że podczas czytania dzieci wyobrażają sobie uczucia bohatera, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Poprawia ono również koncentrację, pamięć, a także panowanie nad sobą. Czytanie poszerza wiedzę dziecka, jak i jego światopogląd. Sprawia również, że intensywniej ono myśli i analizuje przeczytany tekst.

Jak zachęcić dzieci do czytania książek?

Nie każdy maluch chętnie czyta książki. Istnieją sposoby, które pomogą zachęcić go do spędzania czasu przy lekturze. Dobrym sposobem jest pokazanie dziecku, że sami lubimy czytać. Możemy również zachęcać go do wspólnego czytania dzieł literackich. Należy pokazać pociesze, że podczas czytania można się dobrze bawić. Poprawi to relacje rodzica z dzieckiem i je umocni. Jeżeli książki będą w łatwo dostępnym miejscu dla dziecka, samo z ciekawości zacznie je oglądać i się nimi zainteresuje. Wprowadź zasadę dotyczącą czytania, np. codziennie powinniśmy spędzać godzinę przy książce albo jeden dzień w tygodniu bez elektroniki, podczas którego poświęcamy się lekturze i wspólnie spędzamy czas.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *